Borsa Yatırım Fonu BYF Nedir?

Borsa yatırım fonu, katılma payları BIST’te işlem gören, fon portföyünün kompozisyonunu yansıtacak şekilde portföyde yer alan varlıkların veya sadece nakdin teslimi suretiyle katılma payı oluşturabilen ya da katılma paylarının iadesi karşılığında söz konusu katılma paylarına karşılık gelen varlıkların veya sadece nakdin alınmasına imkan veren, tasarruf sahipleri hesabına, inançlı mülkiyet esaslarına göre portföy işletmek amacıyla portföy yönetim şirketleri tarafından bir içtüzük ile kurulan ve tüzel kişiliği bulunmayan malvarlığıdır.

Yatırım Fonları gibi BYF'lerde yatırımcıların; hisse senetlerine, bonolara, diğer varlıklara veya bu yatırımların bir kombinasyonuna yatırım yapmasını sağlayan Sermaye Piyasası Kurulu tarafından onaylı tüzel kişiliği olmayan mal varlıklarıdır.

Yatırım Fonlarından farklı olarak; BYF'lerin katılma payları, gün boyunca Borsa İstanbul AŞ’de fon toplam değeri üzerinden hesaplanan piyasa fiyatıyla işlem görür.

 

Borsa Yatırım Fonu İşlemini Nasıl Yapabilirim?

Borsa Yatırım Fonları BİST Pay Piyasasında işlem gören ürünlerdir. Ziraat Yatırım hesabınız ile tüm platformlarımızdan (ZBorsa, E-şube, Ziraat Trader, ZPro) BYF alış-satış işlemi yapabilirsiniz. Henüz bir hesabınız yok ise Ziraat Mobil veya Ziraat Bankası İnternet Bankacılığı ile hesabınızı kolayca oluşturabilirsiniz.

 

Borsa Yatırım Fonu İşlemi Komisyon Oranı Nedir?

Borsa Yatırım Fonu işlemlerinde müşterimize uygulanan komisyon oranı on binde 2,5’dur.

 

BYF Net Aktif Gösterge Fiyatı Nedir? Nasıl Değişir?

Borsa Yatırım Fonu net aktif gösterge değeri, fon içindeki kıymetlerin toplam değerinin dolaşımdaki katılma belgesi pay sayısına bölünmesi ile hesaplanır. Fon içindeki kıymetlerin fiyatı değiştiğinde Borsa Yatırım Fonlarının net aktif gösterge fiyatı da değişir. Piyasa yapıcı net aktif gösterge değeri üzerinden kotasyon sağlayarak BYF işlemlerinde derinlik yaratır. Ziraat Yatırım olarak, piyasa yapıcısı olduğu BYF’ler için en dar makası ve en yüksek likiditeyi sağlamayı hedeflemekteyiz.  Ancak piyasa aktörleri olan yatırımcılar farklı fiyatlardan emir verebilir ve spot fiyatı değiştirebilir.

 

Borsa Yatırım Fonu’nun Klasik Fonlara Göre Avantajları Nelerdir?

Hisse Senedi gibi işlem görür, günlük alım satım imkânı sağlar

Aracı Kurum vasıtası ile alınıp-satılır.

Yüksek likidite ve kolaylıkla alınıp satılabilme özelliğine sahiptir.

Kısa pozisyon alınabilir, kredili işlemlere konu edilebilirler.

Birincil piyasada fon katılma belgesi oluşturulması ve geri alınması süreçleri ayni takas esasına göre yapılır.

 

Borsa Yatırım Fonu’nun Getiri Avantajları Nelerdir?

Bir endeks, sektör veya stratejinin performansını yansıtmaktadır

Varlık dağılımı, bağlı olduğu endeks tarafından belirlenir.

Getiri bağlı olduğu endeksin hareketlerine bağlı olarak gelişir.

Vadeli İşlem sözleşmelerine kıyasla temettü avantajı vardır.

Tek bir enstruman satın alarak endeksi takip etme imkanı verir, yatırımcıya temsil edilen sepete hızlı yatırım yaparak zamanlama imkanı sunar.