Sabah Stratejisi

Sabah Stratejisi - 15 / 04 / 2021

 

ŞİRKET HABERLERİ 

Ford Otosan (FROTO, Sınırlı Negatif): Yarı iletken tedarikinde yaşanan küresel sıkıntıların devam etmesinin yanında, Japonya'daki deprem ve yangının neden olduğu yarı iletken malzemelerde ilave tedarik sorunları ortaya çıkmıştır. Şu ana kadar ana ortağı Ford Motor Company'nin aldığı önlemler ve şirketin tedarikçileri ile yaptığı planlamalarla küresel çaptaki bu krizin etkileri en aza indirilmiş olmakla birlikte, bu yeni gelişmenin etkisiyle, her yıl yaz aylarında planlı bakım ve yeni yatırımlarımı için üretim hatlarının hazırlanması amacıyla yapılan rutin duruşun öne çekilmesine ve Gölcük Fabrikasında 19 Nisan ile 13 Haziran tarihleri arasında üretime ara verilmesine karar verilmiştir. Yeniköy ve Eskişehir fabrikalarında ise üretime devam edilecektir. Üretime ara verilmesinden kaynaklanan üretim kaybı etkisinin izleyen aylarda üretim temposundaki artış sayesinde azaltılmasıyla, kamuya açıklanan 2021 yılı toplam üretim ve satış adet tahminlerinin açıklanan sınırların içinde kalması beklenmektedir.

12 Şubat 2021 tarihli Ford Otosan raporumuz için tıklayınız…

Koza Altın (KOZAL, Sınırlı Pozitif): Şirketin Kaymaz altın madeni 2. Atık Depolama Tesisi projesi hakkında, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen ÇED olumlu kararının iptali ve yürütmesinin durdurulması için Eskişehir 1. İdare Mahkemesi 2020/302 E.ve 2020/ 350 sayılarıyla dava açıldığını ve açılan davada, davalı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yanında müdahil olunduğunu KAP'ta Finansal Raporlar dipnotlarında ve Yönetim Kurulu Faaliyet Raporunda açıklanmıştı. Şirkete dün tebliğ edilen karara göre, 1. İdare Mahkemesi, davacıların ÇED işlemin yürütmesinin durdurulması taleplerini itiraz yolu kapalı olmak üzere reddetmiştir. Bu durum şirket lehine sonuçlanmıştır.

5 Mart 2021 tarihli Koza Altın raporumuz için tıklayınız… 

SEKTÖR HABERLERİ 

Turizm: Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Rusya'nın uçuş sınırlamasıyla turist sayısında 500,000'e yakın düşüş olabileceğini, yaz rezervasyonlarında sıkıntı gözükmediğini söyledi. (Kaynak: Reuters)

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ 

Çemaş Döküm (CEMAS): Şirket alınan siparişler ile ilgili şu duyuruyu KAP'a bildirmiştir: "Şirketimiz Azerbaycan Norm Cement, As Çimento, Aldnoa Mühendislik (Türkmenistan), Nuh Çimento, Arkoz Gaz Beton ve Votorantim Çimento firmalarından hepsi bu yıl içinde teslim edilmek üzere toplam 17,1 milyon TL tutarında Çelik Bilya/Silpeps siparişi almıştır. Söz konusu siparişler uzun vadeli sözleşmeli anlaşmamız olan firmaların dışındaki firmalar tarafından verilen ekstra siparişlerdir."

Kervan Gıda (KRVGD): Şirketin Licorice kategorisindeki üretim kapasitesinin, 2020 yılı sonunda devreye giren yeni hattımız ile birlikte 12.500 ton/yıl olduğunu duyurmuştur. Güncel durumda %90 üzerinde kapasite kullanım oranı ile çalışan Licorice hatlarına ek olarak, artan Licorice talebini karşılamak için 5.000 ton/yıl kapasiteli yeni hat yatırımına karar verildiği açıklanmıştır. Yeni hatla birlikte kapasitenin %40 artarak 17.500 ton/yıl seviyesine yükselecektir. Yeni hattın 2021 yılı Aralık ayında devreye girmesi planlanmaktadır.

Sabah Stratejisi Raporumuz için tıklayınız...