Sabah Stratejisi

Sabah Stratejisi - 22 / 04 / 2024

ŞİRKET HABERLERİ

Bim Mağazalar (BIMAS, Pozitif): Kanada hükümetinin ülkede rekabeti artırıp vatandaşlar için daha fazla seçenek sağlamak üzere yabancı market işletmecileri aradığı belirtildi. Wall Street Journal'ın haberine göre; Kanada'nın peşinde olduğu bu zincir marketler arasında Türkiye'den Bim Birleşik Mağazalar şirketi de yer alıyor. (Kaynak : Dünya)

Ekos Teknoloji ve Elektrik (EKOS, Sınırlı Pozitif): Şirket İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım (AYEDAŞ) tarafından düzenlenen "Gazlı Hücre&Köşk Standart Alımı İşi" ihalesinde 2,15mn USD bedelle en avantajlı teklifi sunarak ihalede 1. sırada yer aldığı 04.04.2024 tarihli duyuruda KAP'ta açıklanmıştı. İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım (AYEDAŞ) ile ilgili alım sözleşmesi imzalanmıştır.

Emlak Konut GYO (EKGYO, Nötr): Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Şirket arasında imzalanan protokol çerçevesinde Bakanlık adına Şirket tarafından ihale edilen Hatay Antakya 8. Etap Konut ve Ticaret İnşaatları ile Altyapı ve Çevre Düzenleme İşi'nin sözleşmesi 15.04.2024 tarihinde imzalanmıştır. Sözleşme Bedeli: 1.795mn TL + KDV'dir.

Tüpraş (TUPRS, Sınırlı Pozitif): Şirket'in 24 Kasım 2021 tarihinde açıkladığı Stratejik Dönüşüm Planı kapsamında; katma değeri yüksek kimyasal ürünler üretmek ve Kapsam 3 emisyonlarının azaltılmasını sağlamak amacıyla toplam 256mn USD bedelindeki "İzmit ve İzmir Rafinerisi Propilen Splitter Projesi" ile "İzmir Rafinerisi Propan Propilen Depolama ve Satış Sistemi Tesisi Projesi" yatırımlarının yapılmasına karar verilmiştir.

Türk Telekom (TTKOM, Sınırlı Pozitif): Türk Telekom olarak Grubu yatırımlarının, stratejik girişimlerinin ve büyüme planlarının finansmanı amacıyla, Credendo (Belçikalı ihracat kredi kuruluşu) sigortası kapsamında, Şirket ile Citibank (Orijinal Kreditör ve Aracı Banka) arasında 120,6mn USD tutarında uzun vadeli bir kredi anlaşması imzalanmıştır. Söz konusu kredinin nihai vadesi Ocak 2034, ortalama vadesi 4,2 yıl, sigorta primi ve diğer peşin maliyetler dâhil toplam maliyeti ise yıllık term SOFR + %2,97'dir.

SEKTÖR HABERLERİ

Otomotiv: Otomotiv Sanayii Derneği (OSD), 2024 yılının ilk çeyreğine ait üretim ve ihracat adetleri ile ilgili pazar verilerini açıkladı. Buna göre, yılın ilk çeyreğinde toplam otomotiv üretimi geçen yılın aynı dönemine göre %3 artışla 377.070 adede yükseldi. Otomobil üretimi ise %7'lik artışla 238.274 olarak gerçekleşti. Traktör üretimiyle toplam üretim ise 390.925'i buldu. Yılın ilk çeyreğinde ticari araç üretimi geçen yılın aynı dönemine göre %4, hafif ticari araç grubunda ise %5 azalırken, ağır ticari araç grubunda üretim %1 arttı. (Kaynak: AA)

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ile Brezilya ve Kazakistan Merkez Bankaları arasında, merkez bankacılığı konularında iş birliğinin geliştirilmesine zemin oluşturmak üzere mutabakat zaptı imzalandı. (Kaynak: AA)

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Çelebi Hava Servisi (CLEBI): Şirket'in Endonezya Cumhuriyeti'nde mukim %99,0 oranında iştiraki bulunduğu, 650mn Endonezya Rupisi ödenmiş sermayeli bağlı ortaklığı PT. Prathita Titiannusantara'nın (''PTN'') hem yasal mevzuat gereği asgari sermayesi korumak hem de stratejik büyüme planları doğrultusunda yapacağı yatırımların ve işletme sermayesi ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla, ilk etapta 9.350mn Endonezya Rupisi tutarındaki öz kaynağın Endonezya'da tabi olunan yasal mevzuat dahilinde sermaye artışı yapılmak suretiyle yapılmasına karar vermiş olup, Şirket tarafından sahip olunan %99 nispetindeki ortaklık payı doğrultusunda 9.256,5mn Endonezya Rupisi (yaklaşık 570bin USD) 19.04.2024 tarihinde ödenmiştir.

Desa Deri (DESA): Antalya Alanya'da "Desa Deri Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi Alanya Akdeniz Park Alışveriş Merkezi Desa Samsonite Şubesi" unvanlı olmak üzere 1 yeni mağaza fiilen açılmıştır. Yeni Desa Samsonıte mağazası 58 metrekaredir.

Kalekim (KLKIM): 18 Aralık 2023 tarihli özel durum açıklamasında belirtildiği üzere Rekabet Kurumu Kurulu'nun, sermayesinin %75'ine sahip olduğu bağlı ortaklığı Kalekim Lyksor Kimya hakkında Rekabet ihlali olup olmadığına yönelik soruşturma başlattığı bildirilmiştir. Söz konusu soruşturma halen devam etmektedir. Bu aşamada, Kalekim Lyksor Kimya'ya yargı yolu açık olmak üzere 2,7mn TL idari para cezası verilmesine karar verilmiştir. Rekabet Kurulu tarafından Kalekim Lyksor Kimya'ya yönlendirilen idari para cezası için %25 erken ödeme indiriminden yararlanılıp 2mn yasal süresi içinde ödenecek ve belirtilen hususa dair gerekçeli kararın şirkete tebliğ edilmesinin ardından mevcut yasal haklar değerlendirilecektir.

Konfurt Gıda (KNFRT): Şirket'e ait Denizli'de bulunan konsantre meyve ve sebze suyu imalatı fabrikasının bulunduğu 48,5bin malan taşınmazın, Fabrika'da yer alan tüm taşınırların ve istihdamı sağlanan personel ile birlikte Döhler Gıda Sanayi Anonim Şirketi'ne ("Döhler Gıda") satılmasına karar verilmişti. Bu kapsamda; 19 Nisan 2024 tarihinde söz konusu satış işlemine ilişkin olarak Şirket ile Döhler Gıda arasında sözleşme imzalanarak devir süreci başlatılmıştır.

Sabah Stratejisi Raporumuz için tıklayınız...