Sabah Stratejisi

Sabah Stratejisi - 19 / 07 / 2024

ŞİRKET HABERLERİ

Emlak Konut (EKGYO, Nötr): Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile Şirket arasında imzalanan "Dönüşüm Uygulamalarına İlişkin İş Birliği Protokolü" çerçevesinde Bakanlık adına Şirket tarafından ihale edilen İstanbul Ümraniye Topağacı Kentsel Dönüşüm Alanı 1. Etap Konut İnşaatları ile Altyapı ve Çevre Düzenleme İşi'nin sözleşmesi, yüklenici Gürtaş Yapı ile 09.07.2024 tarihinde imzalanmıştır. Sözleşme Bedeli: 689,6mn TL + KDV'dir.

Enerya Enerji (ENERY, Sınırlı Pozitif): Şirketin bağlı ortaklığı Enerya Antalya Gaz Dağıtım; Manavgat Belediyesi'nden gelen talep üzerine, ilçeyi kapsayacak şekilde doğal gaz dağıtımı yapmak üzere lisans kapsamının genişletilmesine karar verildiğini ve bu kapsamda EPDK'ya başvuruda bulunulduğunu bildirilmiştir.

Vestel Elektronik (VESTL, Nötr): Şirket'in %100 bağlı ortaklığı Vestel Ticaret ile Sharp Corporation arasında, Avrupa'da beyaz eşya ve küçük ev aletleri alanındaki halihazırdaki iş birliğinin kapsamının genişletilmesi ve mevcut marka lisans ve distribütörlük sözleşmelerinin sürelerinin uzatılması konularında görüşmelere başlanmıştır.

SEKTÖR HABERLERİ

Doğalgaz/Petrol: Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Türkiye'nin, Somali denizlerinde 3 blokta hidrokarbon kaynağı arayacağını bildirdi. (Kaynak: AA)

Enerji: Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) Başkanı İbrahim Erden, "İlk altı ayda 450 megavatlık rüzgar enerjisi kurulu gücü sisteme dahil edildi. Böylelikle Türkiye'nin rüzgar enerjisi kurulu gücü 13 bin megavata yaklaştı." dedi. (Kaynak: AA)

Savunma: Fransız savunma sanayisi dergisi Metadefense, Türkiye'nin ABD'den F-16 savaş uçağı almak yerine dört Avrupa ülkesinin ortak geliştirdiği Eurofighter Typhoon satın alacağını iddia etti. Türkiye'nin Eurofighter Typhoon'a olan ilgisinin, F-35 programından çıkarılması ve Yunanistan'ın Rafale savaş uçaklarını satın alması ile arttığı belirtildi. (Kaynak: Dünya.com)

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Ahlatçı Doğalgaz (AHGAZ): Şirket'in dolaylı bağlı ortaklığı Enerya Antalya Gaz Dağıtım Yönetim Kurulu tarafından; Manavgat Belediyesi'nden gelen talep üzerine, Manavgat İlçesini kapsayacak şekilde doğalgaz dağıtımı yapmak üzere lisans kapsamının genişletilmesine karar verildiği ve bu kapsamda EPDK'ya başvuruda bulunulduğu hususu 18.07.2024 tarihinde Şirket'e bildirilmiştir.

Efor Çay (EFORC): Şirket'in bağlı ortaklığı olarak faaliyet gösteren Efor Gübre San. Tic. A.Ş. iç piyasada faaliyet gösteren bir firma ile (KDV hariç) 1.150bin USD bedelli ve yine iç piyasada faaliyet gösteren başka bir firma ile (KDV hariç) 495bin USD bedelli olmak üzere toplam 1.645bin USD bedelli Linyit kömür satış sözleşmeleri imzalamıştır. Sözleşmelere göre sevkiyatların Temmuz, Ağustos, Eylül ve Ekim 2024 dönemlerinde yapılarak tamamlanması planlanmaktadır.

Sabah Stratejisi Raporumuz için tıklayınız...