Kredili İşlemler ve Gün İçi Ek Alım Limiti

Kredili Menkul Kıymet İşlemleri Çerçeve Sözleşmesi” doğrultusunda Kredi kullanımına ilişkin hususlar aşağıda belirtilmiştir: 

Müşterilerimiz, Sermaye Piyasası mevzuatı kapsamında kredili alım işlemlerine konu olabilecek hisse senetlerinden  Şirketimizce uygun görülenlerde kredili alım işlemi gerçekleştirebilmektedirler. 

Kredili alım işlemlerinde başlangıçta asgari %50 oranında, kredili işlemlerin devamında ise asgari %35 oranında öz kaynak bulundurmak zorunludur. 

Öz kaynak oranı = (Öz Kaynak Tutarı – Kredi Tutarı) / Öz Kaynak Tutarı         olarak hesaplanır. 

Kredi hesabınızın öz kaynak tutarı; öz kaynak olarak kabul edilebilecek kıymetlerin mevzuat sınırlarında ve Şirketimizce belirlenmiş olan teminat oranları dikkate alınarak hesaplanır. 

Kredili alım işlemlerine konu olabilecek ve bu işlemlerde öz kaynak olarak kabul edilebilecek kıymetlerin teminat oranları Şirketimiz kredi komitesince belirli dönemlerde güncellenerek, bu kıymetlerin listesi e-şubede yayınlanmaktadır. 

Piyasadaki olumsuz gelişmelere bağlı olarak hesabınızda öz kaynak olarak bulunan kıymetlerin değeri (Öz Kaynak Tutarınız) düşebilir, dolayısıyla da öz kaynak oranınız azalabilir. 

SPK mevzuatı gereğince; 

  • Öz kaynak oranınızın %35 seviyesinin altına düşmesi durumunda öz kaynak oranınızı başlangıç öz kaynak oranına tamamlamanız gerekmektedir. 
  • Öz kaynak tamamlanıncaya kadar geçecek süre boyunca hiçbir alım emriniz yerine getirilmeyecektir.
  • Öz kaynak tamamlama işlemi tarafınızca yapılmadığı takdirde; Şirketimiz öz kaynak oranınızı %50 başlangıç oranına tamamlayacak şekilde satış yapma yetkisine sahiptir.   

Böyle bir uygulamaya maruz kalmamanız için ileride oluşabilecek yükümlülüğünüzü takas gününe kadar yerine getirmeniz hususunu bilgilerinize sunarız.

Hesabınıza kredi tanımlanabilmesi için portföy alt limit sınırı 400.000 TL’dir. Kredi limit artırım tanımı da minimum 100.000 TL olacak şekilde yapılmaktadır.

Gün İçi Ek Alım İşlemleri

Ziraat Yatırım hesabınıza gün içi ek alım limiti tanımlanmasını istiyorsanız Ziraat Yatırım sözleşmenizi güncelledikten sonra müşteri temsilcinizle irtibata geçerek talepte bulunabilirsiniz.

Hesabınıza gün içi ek alım limiti tanımlanabilmesi için portföy alt limit sınırı 400.000 TL'dir.