Türev Araçlar VİOP

VİOP

Vadeli işlem sözleşmeleri (futures), sözleşmenin taraflarına, standartlaştırılmış miktar ve kalitedeki bir malı, kıymeti veya finansal göstergeyi, belirlenen ileri bir tarihte, bugünden üzerinde anlaşılan fiyattan alma veya satma yükümlülüğü getiren sözleşmelerdir.

Bireysel ve kurumsal yatırımcılarımız Borsa İstanbul Vadeli işlem ve Opsiyon Piyasasında işlem gören sözleşmelerde  , korunma, yatırım ve arbitraj amaçlı işlem yapabilir, gelecekteki nakit akımlarını yönetebilirler.

Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasasında işlem gören vadeli işlem sözleşmelerinin bazıları aşağıdaki gibidir.

Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasasında işlem gören sözleşmelerin özelliklerini aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz.

https://www.borsaistanbul.com/tr/sayfa/494/sozlesme-ozellikleri

Daha fazla bilgi için:

E-mail : turevaraclar@ziraatyatirim.com.tr

Tel : 0 850 22 22 979 (ZRY)

İşlem Esasları

VİOP'ta Günlük İş Akışı, Kâr – Zarar ve Teminat Tamamlama Çağrısı, Emirler, Nemalandırma, Kaldıraç Etkisi

VİOP'ta Günlük İş Akışı

TAM İŞ GÜNÜ SEANS SAATLERİ

Normal Seans

09:20-18:10

Akşam Seansı

19:00 – 23:00

VİOP Akşam Seansı işlemleri yalnızca elektronik platformlar kanalıyla gerçekleştirilebilmektedir.

YARIM İŞ GÜNÜ SEANS SAATLERİ

 09:20-12:40

Sisteme gönderilen emirler normal seansta fiyat ve zaman önceliğine göre eşleşirler.

Kâr – Zarar ve Teminat Tamamlama Çağrısı

VİOP hesabındaki mevcut pozisyonlar karşılığı bulundurulması gereken asgari tutarı aşan teminatlar, istenildiği takdirde çekilebilir.

VIOP’ta yapılan işlemler sonucunda oluşan zararlar ve karlar işlemlerin gerçekleştiği günün (T) sonunda Takasbank tarafından hesaplara yansıtılır. Seans kapanışından sonra gün sonu uzlaşma fiyatlarına göre bu işlem yapıldığı için karların sistemden çıkışı T+1 günü yapılabilmektedir.  Gün içerisinde oluşan geçici karlara ise yeni pozisyonlar açılabilmektedir.

Seans kapanışından sonra vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerine ait gün sonu uzlaşma fiyatları belirlenir ve tüm hesaplar güncellenir.  Oluşan zararlar ve nakit dışı teminatların değer yitirmesi sonucu toplam değerlenmiş teminatı, bulunması gereken teminat seviyesinin altına düşen hesaplar için teminat tamamlama çağrısı yapılır.  Yapılan teminat tamamlama çağrılarına, nakit teminat yatırarak veya ters işlem ile pozisyon azaltılarak cevap verilir. “  T” gününden kaynaklanan teminat tamamlama çağrılarına, müşterilerimizin “T+1” işlem günü  teminat tamamlama çağrısında belirtilen saate kadar yanıt vermeleri gerekmektedir.”

Emirler

Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda işlem gören sözleşmelerin emir yöntemlerini aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz.

https://www.borsaistanbul.com/tr/sayfa/391/emirler

Nemalandırma

Her gün 15:40 itibariyle teminat hesaplarında bulunan TL cinsinden işlem teminatı karşılıkları Takasbank tarafından, günün piyasa koşullarına göre en iyi gayret gösterilmek suretiyle nemalandırılmakta, nemalar ise bir sonraki borsa işgünü VIOP hesaplarına yansıtılmaktadır.

Kaldıraç Etkisi

Başlangıç teminatı olarak adlandırılan ve pozisyon büyüklüğünün çok düşük bir oranına tekabül eden bir tutar ile pozisyon açma imkanı, yatırımcılara sahip oldukları teminat tutarının çok fazla üzerinde pozisyonlar alarak daha yüksek oranda kâr (veya zarar) etmelerine neden olur.

Kaldıraç Oranı = Pozisyon Büyüklüğü / Başlangıç Teminatı Tutarı 

Ziraat Yatırım'da Türev İşlemler

Hesap Açma ve Alım - Satım

Hesap Açma

Ziraat Yatırım’ın konusunda uzman kadrosu aracılığı ile VİOP'ta işlem yapabilmeniz için en yakın Ziraat Bankası şubesinden temin edebileceğiniz “Ziraat Yatırım Menkul Değerler A.Ş. Yatırım Hizmet ve Faaliyetleri Çerçeve Sözleşmesi”ni doldurarak Ziraat Yatırım'da VİOP Hesabı açabilirsiniz.

Alım - Satım

Yatırımcıların vadeli işlem sözleşmelerinde alım veya satım yapabilmeleri için Ziraat Yatırım VIOP hesaplarının açılmış olması ve alınacak pozisyon için yeterli ve uygun işlem teminatlarının teminat hesaplarında bulunması gerekmektedir.

E-Şube, Z-Borsa, Ziraat Trader ve  0 850 22 22 979  (ZRY) Aracılık Hizmetleri Servisimiz aracılığı ile VİOP alım-satım emirlerinizi anında iletebilirsiniz.

Vadeli İşlem Sözleşmeleri ve Başlangıç Teminat Tutarları

Takasbank’ın VİOP risk parametreleri hesaplaması hususunda yapmış olduğu değişiklik nedeniyle VİOP başlangıç teminat tutarları her saat başında değişebilecektir.

Takasbank tarafından uygulanan güncel VİOP teminatlarına ​https://www.takasbank.com.tr/tr/kaynaklar/bistech-risk-parametreleri adresinden "BISTECH Risk Parametre Tablosu" seçeneği ile ulaşabilirsiniz. Şirketimiz tarafından teminat tutarlarıTakasbank’ın belirlediği teminat tutarlarının 2,00 katı olarak uygulanmaktadır.