Sabah Stratejisi

Bültenler

Sabah Stratejisi - 17 / 1 / 2017

ŞİRKET HABERLERİ

Gübre Fabrikaları (GUBRF, Nötr): Şirkete ait payların Raintrade Petrokimya ve Dış Ticaret A.Ş.'ye, Negmar ve bağlı şirketler lehine 21mn TL bedelle satışına, hisselerin devri ve satış ile ilgili tüm işlemleri yapma hususlarında İdare'nin yetkili kılınmasına karar verilmiştir.

İş GYO (SIGYO, Öneri "AL", Nötr): Şirket, TSKB Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. (TSGYO, Nötr) ile birleşme görüşmelerinin devam ettiğini duyurmuştur.

Netaş Telekom (NETAS, Sınırlı Pozitif): İstanbul Yeni Havalimanı Projesi kapsamında çalışmalarını yürüten ve havalimanının 25 yıl işletmesini üstlenmiş olan İGA Havalimanları İnşaatı Adi Ortaklığı Ticari İşletmesi'ne tüm havalimanını kapsayacak kablolu ve kablosuz alan ağlarının kuruluşu ve 5 yıl işletilmesi için 5 firma arasında 13,5 milyon Euro ile teknik ve finansal olarak en iyi teklif Şirket tarafından verilmiştir. Şirket hisseleri dün %2,40 oranında prim yapmıştır.

Tümosan Motor (TMSN, Sınırlı Negatif): Şirket dün akşam şu açıklamayı KAP'a göndermiştir: "Altay Tankı Güç Grubu Geliştirme Projesi kapsamında SSM-Tümosan Sözleşmesi gereğince Teknik Destek Sağlayıcı (TDS) aday firmalarıyla yürütülen görüşmeler sonrasında 7 Ekim 2015 tarihinde AVL List GmbH firması ile Teknik Destek Sağlayıcı Anlaşması imzalanmıştı. Sözleşme gereği 90 gün sonra hükümet onayını getirmesi gereken AVL Firması arka arkaya talep ettiği süreler sonrasında da Avusturya hükümetinin Ülkemizin iç işlerine müdahale edecek şekilde şartlar içeren ihraç lisansında israr etmesi ve Savunma Sanayi Müsteşarlığı tarafından bahse konu ihraç lisansının kabul edilmemesi nedeniyle taahhütlerini yerine getirmemiş ve sonrasında  TDS Sözleşmesi iptal edilerek firmanın verdiği teminat irat kaydedilmiştir. Şirketimiz gerek projenin hazırlık sürecinde gerekse Teknik Destek Sağlayıcı seçimi yapıldıktan sonra yaşanabilecek olumsuzlukları değerlendirerek alternatif firmalar ile çalışmalar yapmış olup halihazırda görüşmelerini sürdürmektedir. Son günlerde özellikle AB ülkeleri tarafından ülkemize karşı uygulanan yaptırımlar nedeniyle gerek proje ve gerekse proje kapsamındaki kritik alt komponentlere ilişkin teknolojilerin transferinde önemli engellerle karşılaşılacağı anlaşılmıştır. Bu kapsamda TÜMOSAN mümkün olduğu kadar yurt içi kaynakları kullanarak projenin gerçekleştirilmesi için çabalarını sürdürmekte olup önerilerini SSM ile paylaşmıştır. Savunma Sanayi Müsteşarlığı; 16 Ocak 2017 tarihinden itibaren başlamak üzere TÜMOSAN tarafından yapılan tekliflerin değerlendirilmesi ve  avans ödeme şartlarının yerine getirilmesini teminen 1 ay ilave süre vermiş bulunmaktadır."