Hisse (Pay) Senetleri

Hisse (Pay) Senetleri A A

Siz de, Türkiye’nin büyük şirketlerine ortak olabilirsiniz…
Ziraat ayrıcalıkları, Ziraat güveniyle...
Ziraat Yatırım nezdinde açılan yatırım hesabının Merkezi Kayıt Kuruluşu'nda aktive edilmesinden sonra işlem yapmak istediğiniz kanaldan hisse senedi ve VİOP alım satım emirlerinizi verebilirsiniz. Müşterilerimizin hisse senetleri, Merkezi Kayıt Kuruluşu nezdinde kendi adı ve yatırım hesap numarası altında saklanır.
İşlemlerinizi avantajlı komisyon oranları ile hızlı ve güvenli bir şekilde Ziraat Yatırım e-Şube, - Ziraat Bankası İnternet Şubesi, -  ZBorsa (Mobil) - ,Ziraat Trader ( Mobil-PC Jawa)   - 0 850 22 22 979 hattımızdan gerçekleştirebilirsiniz.
E-şubemiz ile ana sayfanızı kendinize göre kişiselleştirebilirsiniz. Favorilerle izlediğiniz Hisse Senetleri ve VİOP kontratlarını canlı olarak görebilirsiniz. İstediğiniz hisse ve viop kontratını ekleyebilir , çıkarabilir veya analiz yapabilirsiniz. Artan ve azalan hisse senetlerini izleyebilirsiniz. 
ZBorsa – Mobil, tüm Ziraat Yatırım müşterilerine ücretsiz sunduğumuz mobil uygulamamızdır. Seçtiğiniz ve değiştirebileceğiniz  Hisse, Varant veya VİOP kontratının canlı fiyatını BİST veri ücreti ödemeden takip edip işlem yapabilirsiniz.
Ziraat Trader (Mobil ve PC)  Hizmetlerimizle piyasaları etkileyen her türlü gelişmeden anında haberdar olabilir, şirket yorumlarına ulaşabilir, mekan ve zaman sınırlaması olmadan piyasayı izleyip işlem yapabilirsiniz.
Kredili İşlemler, Açığa Satış ve Ödünç İşlemleri yapabilirsiniz.

Kredili İşlemler

Kredili işlem yapabilmek için size en yakın Ziraat Bankası şubemize giderek Ziraat Yatırımın kredili işlem çerçeve sözleşmesini doldurabilirsiniz. Tanımlanacak olan kredi limiti maksimum kredi portföyünüz büyüklüğü kadar olacaktır. Taşıyabileceğiniz kredi miktarı hesabınız da bulunan nakit + teminata konu hisse oranları dikkate alınarak hesaplanır. Kredi başlama oranı SPK mevzuatı gereği %50 ile başlar. Taşıyabileceğiniz minimum oran teminatınızın %35‘i kadar olacaktır. Krediye konu hisse senetleri listesine görmek için e-şubemizi ziyaret edebilir veya Aracılık Hizmetleri Servisimizden destek alabilirsiniz. Kredi hesabı için damga vergisi uygulaması kaldırılmıştır.

Açığa Satış

Açığa satış yapmak isteyen müşterimiz öncelikle Kredi Çerçeve sözleşmesi, açığa satış ve ödünç sözleşmelerini doldurması gerekmektedir. Bunun için size en yakın Ziraat Bankası şubesinden yardım alabilirsiniz. Açığa satış işlemi yaparken Şirketimizin belirlediği pay senetleri ve teminat oranları dikkate alınmaktadır.  Aynı gün içerisinde açığa satılan senet yerine konulmalıdır. Açığa satışa konu hisse senetleri listesine görmek için e-şubemizi ziyaret edebilir veya Aracılık Hizmetleri Servisimizden destek alabilirsiniz.

Ödünç İşlemleri

Ödünç pay piyasası, Takasbank tarafından kurulan ve işletilen bir piyasadır. İşlemlerde karşı taraf da Takasbank’tır. Yani Takasbank, ödünç verene karşı ödünç alan, ödünç alana karşı da ödünç veren konumundadır. Ödünç pay piyasası ile, hisse senetlerini ödünç almak veya vermek isteyen kurum ve müşterilerin talepleri ile teklifleri karşılanmaktadır. Böylece yatırımcılar hesaplarında bulunan hisse senetlerini belli bir süre için ödünç vererek; üstelik de risk almadan, ek bir gelir elde etme imkanı bulabilmektedir. Mülkiyet değişmediğinden; ödünç süresi içinde hisse için doğan temettü, rüçhan hakkı gibi tüm haklar da yine ödünç verene aittir. Bunu örneklememiz gerekirse, diyelim ki X yatırımcının portföyünde kısa sürede satmayı düşünmediği, 100.000 lot Türk telekom hissesi var,  ve bu arada Ödünç Pay Piyasında 50.000 Lotluk Türk Telekom Hissesi ödünç aranıyor. Yatımcı bu durumda zaten elinde bulunan ve yakın zamanda satmayı düşünmediği hisseleri istediği süre ve faiz teklifiyle ödünç piyasasında değerlendirebilir. (Hisselerinizi istediğiniz süre ile kiraya vermiş olursunuz) Hisseleriniz ödünç alındığı taktirde istediğiniz getiri ve istediğiniz süre boyunca duran portföyünüzden gelir sağlamış olursunuz işlemlerinizi ancak Ziraat Yatırım aracılığı ile gerçekleştirebilirsiniz.

İşlem Kuralları
Gün içi işlemler

Gün içi işlem limiti; talep etmeniz halinde,  taahhütname imzalatılarak  portföy büyüklüğünüzün 3 katına kadar tanımlanabilmektedir. Ancak işlem yaparken teminata konu olmayan pay senetlerinde günlük işlem yapmanıza sistem izin vermemektedir. Kredi teminat oranı ve taşıdığınız kredi varsa gün içi işlem limitini etkilemektedir. Ayrıntılı bilgi için Aracılık Hizmetleri Servisimizden bilgi alabilirsiniz. 0 850 22 22 979

Emir Tipleri